Forest Swords
UK / Tri Angle / a/v live

İngiltere, Merseyside yerlisi Matthew Barnes’ın projesi Forest Swords, 2009 yılında herkes tarafından beğenilen EP Dagger Paths’i (Olde English Spelling Bee/No Pain In Pop) çıkararak yer altı müziğin aklına yerleşti – o kadar tekinsiz ve hacimli bir kayıttı ki, hem Ennio Morricone’den, hem de Massive Attack’in eski günlerinden ilham almasına rağmen kulağa hala özgün gelebiliyordu. Kayıt bütün eleştirmenlerden tam not aldı ve – yalnızca EP uzunluğunda olmasına rağmen – Pitchfork’un Yılın En İyi 50 Albümü listesinde yer aldı ve FACT’in 1 numaralı albümüydü.

Sonrasında işitme sorunlarıyla cebelleşen Barnes, bir tasarımcı ve sanatçı olarak çalıştığı işine dönerek müziğine ara vermek zorunda kaldı. Ardından gelen dönemde sanat festivallerine ses işleri yaptı (aralarında, gittikçe bozunan röntgen filmleri üzerine kaydedilmiş bir parça da vardı; yalnızca bir kez duyulmuş yeni Forest Sowrds besteleri); yetenekleriyle başka sanatçılara da yardım etti, New York’lı rap delikanlısı Haleek Maul ve How To Dress Welll (son albümü ‘Total Loss’dan ‘Cold Nites’) için prodüktörlük yaptı ve bazı şarkıları beraber yazdılar; ve Alman sanatçı Otto Baerst ile birlikte yaptıkları parçaları online olarak Dyymond of Durham ismi altında yayımladı.
Yavaşça ama emin adımlarla, net bir vizyon ve yenilenen bir tutkuyla Barnes, Forest Swords projesine geri döndü. Stüdyoda uzun zaman geçirmek istemediğinden, ilham almak için kendi evine kulak verdi.

İlk albüm ‘Engravings’, Liverpool’dan bir taş atımı uzaklıkta ve ruh ve tarihle dolup taşan bir yer olan ev yarım adası Wirral’ın sesi (‘Thor’s Stone’ ismini, Viking yerleşimcilerinin, İskandinav tanrılarına kurban vermek için kullandığı söylenen yerel bir kum taşı parçasından alıyor). Barnes, bir sene içinde tamamladığı albümün tümünü laptopıyla dışarıda, Wirral’in kırsal bölgelerinde kaydetti: haliyle ‘Engravings’ albümü, yakın çevresi kadar doğanın güçlerine maruz kalmış ve organik geliyor kulağa;

Videos


A/Z Index